Oster
Turnier

03.-08.04.2023

Tournament: MU16

Attention

Changes of the schedule may apply. Please revisit this page to stay up to date.

Group 1

TeamPunkte
Elite Academy Antwerp6
Baskets Vilsbiburg5
München Basket4
0.4882
BERLIN BASKETS e.V.3
DayTimeLocation
12.04.11:30Tellgasse F2Elite Academy Antwerp6241Baskets Vilsbiburg
12.04.14:00Tellgasse F2BERLIN BASKETS e.V.4665Elite Academy Antwerp
12.04.15:15Tellgasse F2Baskets Vilsbiburg6526München Basket
13.04.10:15Tellgasse F2München Basket5341BERLIN BASKETS e.V.
13.04.12:45Tellgasse F2Elite Academy Antwerp6236München Basket
13.04.15:15Tellgasse F2Baskets Vilsbiburg6046BERLIN BASKETS e.V.

Group 2

TeamPunkte
BBA Hagen8
DJK Sportbund München7
Basket Flames6
0.6719
KBBC EKSAARDE5
ALBA BERLIN Basketballteam e.V./34
DayTimeLocation
12.04.09:15Astgasse F1ALBA BERLIN Basketballteam e.V./324108BBA Hagen
12.04.10:30Astgasse F1DJK Sportbund München6649Basket Flames
12.04.11:45Astgasse F1KBBC EKSAARDE5823ALBA BERLIN Basketballteam e.V./3
12.04.14:15Astgasse F1Basket Flames6210KBBC EKSAARDE
12.04.16:45Astgasse F1BBA Hagen7361DJK Sportbund München
13.04.08:00Astgasse F1ALBA BERLIN Basketballteam e.V./325124DJK Sportbund München
13.04.09:15Astgasse F1KBBC EKSAARDE4260BBA Hagen
13.04.10:30Astgasse F1Basket Flames9716ALBA BERLIN Basketballteam e.V./3
13.04.11:45Astgasse F1DJK Sportbund München8135KBBC EKSAARDE
13.04.13:00Astgasse F1BBA Hagen6237Basket Flames

Group 3

TeamPunkte
TuS Lichterfelde Basketball e.V.6
ART Giants Düsseldorf5
New Basket Lecce4
0.7692
BG Leitershofen/Stadtbergen/23
DayTimeLocation
12.04.13:00Astgasse F1TuS Lichterfelde Basketball e.V.4833New Basket Lecce
12.04.15:30Astgasse F1BG Leitershofen/Stadtbergen/22656TuS Lichterfelde Basketball e.V.
12.04.18:00Astgasse F1ART Giants Düsseldorf6616BG Leitershofen/Stadtbergen/2
13.04.14:15Astgasse F1BG Leitershofen/Stadtbergen/24167New Basket Lecce
13.04.15:30Astgasse F1ART Giants Düsseldorf4263TuS Lichterfelde Basketball e.V.
13.04.18:00Astgasse F1New Basket Lecce4756ART Giants Düsseldorf

Group 4

TeamPunkte
PGS DON BOSCO CROCETTA ASD8
Science City Jena6
LZ Salzkammergut6
0.6303
RSV Eintracht5
TSV München Ost5
DayTimeLocation
12.04.08:15Astgasse F2LZ Salzkammergut4341RSV Eintracht
12.04.09:30Astgasse F2Science City Jena4954TSV München Ost
12.04.10:45Astgasse F2PGS DON BOSCO CROCETTA ASD6037LZ Salzkammergut
12.04.15:45Astgasse F2RSV Eintracht4852Science City Jena
12.04.17:00Astgasse F2TSV München Ost2471PGS DON BOSCO CROCETTA ASD
13.04.14:30Astgasse F2Science City Jena2673PGS DON BOSCO CROCETTA ASD
13.04.15:45Astgasse F2RSV Eintracht5129TSV München Ost
13.04.17:00Astgasse F2LZ Salzkammergut3859Science City Jena
13.04.18:15Astgasse F2PGS DON BOSCO CROCETTA ASD5729RSV Eintracht
13.04.19:30Astgasse F2TSV München Ost4585LZ Salzkammergut

Group 5

TeamPunkte
Team Südhessen/18
BBU '017
United Basket Woluwe6
0.876
Vienna D.C. Timberwolves/35
TSC Spandau e.V.4
DayTimeLocation
12.04.08:45Tellgasse F1United Basket Woluwe5569BBU '01
12.04.11:15Tellgasse F1Vienna D.C. Timberwolves/35287United Basket Woluwe
12.04.12:30Tellgasse F1BBU '014161Team Südhessen/1
12.04.15:00Tellgasse F1TSC Spandau e.V.3288Vienna D.C. Timberwolves/3
12.04.18:15Astgasse F2Team Südhessen/19316TSC Spandau e.V.
13.04.10:00Tellgasse F1BBU '018416TSC Spandau e.V.
13.04.12:30Tellgasse F1United Basket Woluwe5152Team Südhessen/1
13.04.15:00Tellgasse F1Vienna D.C. Timberwolves/33692BBU '01
13.04.17:45Tellgasse F2TSC Spandau e.V.1996United Basket Woluwe
13.04.19:00Tellgasse F2Team Südhessen/17343Vienna D.C. Timberwolves/3

Group 6

TeamPunkte
Basketball-Gemeinschaft Zehlendorf e.V.6
Team Südhessen/25
Club Bàsquet Torelló4
0.2248
Slama Jama Basketball3
DayTimeLocation
12.04.12:45Tellgasse F2Club Bàsquet Torelló1165Team Südhessen/2
12.04.16:30Tellgasse F2Slama Jama Basketball3639Club Bàsquet Torelló
12.04.17:45Tellgasse F2Basketball-Gemeinschaft Zehlendorf e.V.5038Team Südhessen/2
13.04.15:15Hakoah F3Team Südhessen/28914Slama Jama Basketball
13.04.16:30Hakoah F3Club Bàsquet Torelló1864Basketball-Gemeinschaft Zehlendorf e.V.
13.04.20:15Tellgasse F2Basketball-Gemeinschaft Zehlendorf e.V.6514Slama Jama Basketball

Group 7

TeamPunkte
Amon Jeugd Gentson6
TG Landshut5
Berlin Tiger4
0.7292
Vienna D.C. Timberwolves/23
DayTimeLocation
12.04.08:45Hakoah F2Vienna D.C. Timberwolves/23182Amon Jeugd Gentson
12.04.11:15Hakoah F2Berlin Tiger3726Vienna D.C. Timberwolves/2
12.04.12:30Hakoah F2Amon Jeugd Gentson5048TG Landshut
13.04.10:00Hakoah F2TG Landshut3736Berlin Tiger
13.04.12:30Hakoah F2Vienna D.C. Timberwolves/22868TG Landshut
13.04.13:45Hakoah F2Amon Jeugd Gentson5934Berlin Tiger

Group 8

TeamPunkte
ELITE SKILLS SELECT TEAM LDP6
BG Leitershofen/Stadtbergen/15
Bürgerfelder TB4
0.4747
UAB Wien3
DayTimeLocation
12.04.10:00Tellgasse F1Bürgerfelder TB3065BG Leitershofen/Stadtbergen/1
12.04.17:30Tellgasse F1UAB Wien9126ELITE SKILLS SELECT TEAM LDP
12.04.20:00Tellgasse F1UAB Wien2154Bürgerfelder TB
13.04.16:15Tellgasse F1ELITE SKILLS SELECT TEAM LDP9432BG Leitershofen/Stadtbergen/1
13.04.18:45Tellgasse F1ELITE SKILLS SELECT TEAM LDP9345Bürgerfelder TB
13.04.20:00Tellgasse F1BG Leitershofen/Stadtbergen/19130UAB Wien

Group 9

TeamPunkte
BS Riga/JUGLA4
PSV Ingolstadt3
ALBA BERLIN Basketballteam e.V./12
0.5109
TV Augsburg Basketball (nc)0
DayTimeLocation
12.04.10:00Hakoah F2ALBA BERLIN Basketballteam e.V./14565PSV Ingolstadt
12.04.13:45Hakoah F2TV Augsburg Basketball (nc)5652ALBA BERLIN Basketballteam e.V./1
12.04.15:00Hakoah F2PSV Ingolstadt3695BS Riga/JUGLA
13.04.08:45Hakoah F2BS Riga/JUGLA4627TV Augsburg Basketball (nc)
13.04.11:15Hakoah F2ALBA BERLIN Basketballteam e.V./12572BS Riga/JUGLA
13.04.15:00Hakoah F2PSV Ingolstadt5253TV Augsburg Basketball (nc)

Group 10

TeamPunkte
ALBA BERLIN Basketballteam e.V./26
MTV 1881 Ingolstadt e. V.5
Keresztúri Központi Sportsuli DSE4
0.6917
Bergische Löwen3
DayTimeLocation
12.04.13:45Hakoah F1ALBA BERLIN Basketballteam e.V./25235Bergische Löwen
12.04.19:00Tellgasse F2MTV 1881 Ingolstadt e. V.3848ALBA BERLIN Basketballteam e.V./2
12.04.20:15Tellgasse F2Bergische Löwen4356Keresztúri Központi Sportsuli DSE
13.04.15:00Hakoah F1Bergische Löwen3053MTV 1881 Ingolstadt e. V.
13.04.16:45Astgasse F1ALBA BERLIN Basketballteam e.V./26245Keresztúri Központi Sportsuli DSE
13.04.19:15Astgasse F1Keresztúri Központi Sportsuli DSE3858MTV 1881 Ingolstadt e. V.

Group 11

TeamPunkte
Eintracht Frankfurt6
Fortuna Logabirum5
Libertas Trieste4
0.3802
TSV Vaterstetten3
DayTimeLocation
12.04.09:00Tellgasse F2Fortuna Logabirum4832Libertas Trieste
12.04.10:15Tellgasse F2TSV Vaterstetten1877Eintracht Frankfurt
13.04.09:00Tellgasse F2Libertas Trieste4133TSV Vaterstetten
13.04.11:30Tellgasse F2Eintracht Frankfurt7314Libertas Trieste
13.04.14:00Tellgasse F2Eintracht Frankfurt5419Fortuna Logabirum
13.04.16:30Tellgasse F2Fortuna Logabirum5016TSV Vaterstetten

Group 12

TeamPunkte
Vienna D.C. Timberwolves/16
SC Rist Wedel e.V.5
BBC 90 Köpenick4
0.3684
Gembo Antwerp3
DayTimeLocation
12.04.13:45Tellgasse F1Vienna D.C. Timberwolves/17517BBC 90 Köpenick
12.04.16:15Tellgasse F1Gembo Antwerp2470SC Rist Wedel e.V.
12.04.18:45Tellgasse F1SC Rist Wedel e.V.4783Vienna D.C. Timberwolves/1
13.04.08:45Tellgasse F1BBC 90 Köpenick3258SC Rist Wedel e.V.
13.04.11:15Tellgasse F1BBC 90 Köpenick5538Gembo Antwerp
13.04.13:45Tellgasse F1Vienna D.C. Timberwolves/110329Gembo Antwerp

High

Group A

TeamPunkte
TuS Lichterfelde Basketball e.V.4
DJK Sportbund München3
Elite Academy Antwerp2
0.8926
DayTimeLocation
14.04.08:45Tellgasse F1Elite Academy Antwerp6061DJK Sportbund München
14.04.11:15Tellgasse F1Elite Academy Antwerp4860TuS Lichterfelde Basketball e.V.
14.04.15:00Tellgasse F1DJK Sportbund München1946TuS Lichterfelde Basketball e.V.

Group B

TeamPunkte
ART Giants Düsseldorf4
BBA Hagen3
Baskets Vilsbiburg2
0.6985
DayTimeLocation
14.04.09:00Tellgasse F2Baskets Vilsbiburg4856BBA Hagen
14.04.11:30Tellgasse F2Baskets Vilsbiburg4780ART Giants Düsseldorf
14.04.15:15Tellgasse F2BBA Hagen5257ART Giants Düsseldorf

Group C

TeamPunkte
BBU '014
PGS DON BOSCO CROCETTA ASD3
Basketball-Gemeinschaft Zehlendorf e.V.2
0.932
DayTimeLocation
14.04.10:00Tellgasse F1PGS DON BOSCO CROCETTA ASD4876BBU '01
14.04.12:30Tellgasse F1PGS DON BOSCO CROCETTA ASD5349Basketball-Gemeinschaft Zehlendorf e.V.
14.04.17:30Tellgasse F1BBU '015047Basketball-Gemeinschaft Zehlendorf e.V.

Group D

TeamPunkte
Team Südhessen/14
Team Südhessen/23
Science City Jena2
0.5882
DayTimeLocation
14.04.10:15Tellgasse F2Science City Jena2663Team Südhessen/1
14.04.12:45Tellgasse F2Science City Jena4456Team Südhessen/2
14.04.17:45Tellgasse F2Team Südhessen/16542Team Südhessen/2

Group E

TeamPunkte
BS Riga/JUGLA4
Amon Jeugd Gentson3
BG Leitershofen/Stadtbergen/12
0.8367
DayTimeLocation
14.04.14:00Tellgasse F2Amon Jeugd Gentson21BG Leitershofen/Stadtbergen/1
14.04.16:30Tellgasse F2Amon Jeugd Gentson3450BS Riga/JUGLA
14.04.19:00Tellgasse F2BG Leitershofen/Stadtbergen/14047BS Riga/JUGLA

Group F

TeamPunkte
ELITE SKILLS SELECT TEAM LDP4
PSV Ingolstadt3
TG Landshut2
0.2455
DayTimeLocation
14.04.13:45Tellgasse F1TG Landshut4105ELITE SKILLS SELECT TEAM LDP
14.04.16:15Tellgasse F1TG Landshut3762PSV Ingolstadt
14.04.18:45Tellgasse F1ELITE SKILLS SELECT TEAM LDP10824PSV Ingolstadt

Group G

TeamPunkte
Vienna D.C. Timberwolves/14
ALBA BERLIN Basketballteam e.V./23
Fortuna Logabirum2
0.7632
DayTimeLocation
14.04.08:45Hakoah F1ALBA BERLIN Basketballteam e.V./24644Fortuna Logabirum
14.04.11:15Hakoah F1ALBA BERLIN Basketballteam e.V./249101Vienna D.C. Timberwolves/1
14.04.13:45Hakoah F1Fortuna Logabirum4368Vienna D.C. Timberwolves/1

Group H

TeamPunkte
SC Rist Wedel e.V.4
Eintracht Frankfurt3
MTV 1881 Ingolstadt e. V.2
0.2982
DayTimeLocation
14.04.14:30Astgasse F2MTV 1881 Ingolstadt e. V.1067Eintracht Frankfurt
14.04.17:00Astgasse F2MTV 1881 Ingolstadt e. V.2447SC Rist Wedel e.V.
14.04.19:30Astgasse F2Eintracht Frankfurt3637SC Rist Wedel e.V.

Playoff

Round of sixteen

  • 4179
  • TuS Lichterfelde Basketball e.V.35
  • 15.04., 08:00, Astgasse F1
  • Eintracht Frankfurt43
  • 4180
  • ART Giants Düsseldorf47
  • 15.04., 08:15, Astgasse F2
  • ALBA BERLIN Basketballteam e.V./262
  • 4181
  • BBU '0177
  • 15.04., 09:15, Astgasse F1
  • PSV Ingolstadt44
  • 4182
  • Team Südhessen/148
  • 15.04., 09:30, Astgasse F2
  • Amon Jeugd Gentson7
  • 4183
  • BS Riga/JUGLA67
  • 15.04., 10:30, Astgasse F1
  • Team Südhessen/256
  • 4184
  • ELITE SKILLS SELECT TEAM LDP80
  • 15.04., 10:45, Astgasse F2
  • PGS DON BOSCO CROCETTA ASD47
  • 4185
  • Vienna D.C. Timberwolves/184
  • 15.04., 11:45, Astgasse F1
  • BBA Hagen51
  • 4186
  • SC Rist Wedel e.V.57
  • 15.04., 12:00, Astgasse F2
  • DJK Sportbund München43

Quarterfinal

  • 4187
  • Eintracht Frankfurt76
  • 15.04., 15:15, Tellgasse F2
  • ALBA BERLIN Basketballteam e.V./246
  • 4188
  • BBU '0167
  • 15.04., 16:15, Tellgasse F1
  • Team Südhessen/153
  • 4189
  • BS Riga/JUGLA54
  • 15.04., 16:30, Tellgasse F2
  • ELITE SKILLS SELECT TEAM LDP70
  • 4190
  • Vienna D.C. Timberwolves/168
  • 15.04., 17:30, Tellgasse F1
  • SC Rist Wedel e.V.46

Semifinal

  • 4191
  • Eintracht Frankfurt59
  • 15.04., 18:45, Tellgasse F1
  • BBU '0124
  • 4192
  • ELITE SKILLS SELECT TEAM LDP88
  • 15.04., 20:00, Tellgasse F1
  • Vienna D.C. Timberwolves/178

Final

  • 4193
  • Eintracht Frankfurt46
  • 16.04., 10:00, Stadthalle B
  • ELITE SKILLS SELECT TEAM LDP44

Low

Group A

TeamPunkte
Bürgerfelder TB4
München Basket3
Gembo Antwerp2
0.5659
DayTimeLocation
14.04.10:30Astgasse F1München Basket5659Bürgerfelder TB
14.04.13:00Astgasse F1München Basket5938Gembo Antwerp
15.04.14:00Tellgasse F2Bürgerfelder TB7035Gembo Antwerp

Group B

TeamPunkte
TSV München Ost4
BERLIN BASKETS e.V.3
UAB Wien2
0.5918
DayTimeLocation
14.04.08:15Astgasse F2BERLIN BASKETS e.V.3461TSV München Ost
14.04.12:00Astgasse F2BERLIN BASKETS e.V.5226UAB Wien
15.04.19:00Tellgasse F2TSV München Ost4632UAB Wien

Group C

TeamPunkte
United Basket Woluwe4
Basket Flames3
ALBA BERLIN Basketballteam e.V./12
0.3707
DayTimeLocation
14.04.09:30Astgasse F2Basket Flames3865United Basket Woluwe
14.04.13:15Astgasse F2Basket Flames4433ALBA BERLIN Basketballteam e.V./1
15.04.15:00Tellgasse F1United Basket Woluwe7210ALBA BERLIN Basketballteam e.V./1

Group D

TeamPunkte
Vienna D.C. Timberwolves/32
KBBC EKSAARDE1
TV Augsburg Basketball0
DayTimeLocation
14.04.09:15Astgasse F1KBBC EKSAARDE3069Vienna D.C. Timberwolves/3
14.04.15:30Astgasse F1KBBC EKSAARDE3334TV Augsburg Basketball (nc)
15.04.11:15Tellgasse F1Vienna D.C. Timberwolves/36031TV Augsburg Basketball (nc)

Group E

TeamPunkte
Keresztúri Központi Sportsuli DSE4
TSC Spandau e.V.3
ALBA BERLIN Basketballteam e.V./31
0.4815
DayTimeLocation
14.04.14:15Astgasse F1ALBA BERLIN Basketballteam e.V./302TSC Spandau e.V.
14.04.16:45Astgasse F1ALBA BERLIN Basketballteam e.V./32652Keresztúri Központi Sportsuli DSE
15.04.20:15Tellgasse F2TSC Spandau e.V.2935Keresztúri Központi Sportsuli DSE

Group F

TeamPunkte
New Basket Lecce4
Bergische Löwen3
Club Bàsquet Torelló2
0.2847
DayTimeLocation
14.04.15:45Astgasse F2New Basket Lecce8011Club Bàsquet Torelló
14.04.18:15Astgasse F2New Basket Lecce5821Bergische Löwen
15.04.12:30Tellgasse F1Club Bàsquet Torelló3064Bergische Löwen

Group G

TeamPunkte
BG Leitershofen/Stadtbergen/24
Libertas Trieste3
Slama Jama Basketball2
0.4063
DayTimeLocation
14.04.10:00Hakoah F1BG Leitershofen/Stadtbergen/26826Slama Jama Basketball
15.04.11:30Tellgasse F2Slama Jama Basketball2660Libertas Trieste
15.04.17:45Tellgasse F2BG Leitershofen/Stadtbergen/23728Libertas Trieste

Group H

TeamPunkte
RSV Eintracht4
TSV Vaterstetten3
Berlin Tiger2
0.5505
DayTimeLocation
14.04.12:30Hakoah F1RSV Eintracht5418Berlin Tiger
14.04.15:00Hakoah F1TSV Vaterstetten3647RSV Eintracht
15.04.13:45Tellgasse F1Berlin Tiger4255TSV Vaterstetten

Group I

TeamPunkte
LZ Salzkammergut4
BBC 90 Köpenick3
Vienna D.C. Timberwolves/22
0.3689
DayTimeLocation
14.04.11:45Astgasse F1Vienna D.C. Timberwolves/21753BBC 90 Köpenick
14.04.20:15Tellgasse F2LZ Salzkammergut5021Vienna D.C. Timberwolves/2
15.04.12:45Tellgasse F2LZ Salzkammergut6158BBC 90 Köpenick